Mark Zuckerberg Eşi Priscilla Chan Kimdir?

Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’in karısı Priscilla Chan, popüler sosyal medya platformunun geniş kitlelerce tanınmasının yanı sıra internet dünyasında da oldukça bilinen bir isimdir. Peki, Priscilla Chan kimdir ve neler yapar? Chan, Amerikalı bir pediyatri uzmanı, hayırsever ve iş insanıdır. Zuckerberg ile 2012 yılında evlenen Chan, çiftin hem özel hem de iş hayatında birlikte çalıştığı Chan Zuckerberg Initiative’ın kurucuları arasında yer alır.

Priscilla Chan’ın Hayatı

Priscilla Chan, 24 Şubat 1985 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Çin asıllı bir ailenin kızıdır. Ailesi Vietnam Savaşı sırasında Çin’in Fujian bölgesinden ABD’ye göç etti. Çocukluk yıllarını ve gençliğini Boston’da geçirdi.

Boston Üniversitesi’nde biyoloji eğitimi aldıktan sonra Harvard Medikal Okulu’nda tıp eğitimi almak için kabul edildi. Tıp okuluna devam ederken, Zuckerberg ile tanışarak bir ilişki başlattılar. Chan, Harvard Medikal Okulu’ndan 2012 yılında mezun oldu ve genel hekim olarak çalışmaya başladı.

Priscilla Chan ve Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg ile Priscilla Chan, Harvard Üniversitesi’nde tanıştılar. O sıralarda Mark, Facebook’u geliştiriyordu ve Priscilla, tıp eğitimi alıyordu. İlk buluşmalarında, Mark’ın yazılım programları hakkında Priscilla’ya konuşmasından etkilenen genç kadın, onunla bir hobi projesi için işbirliği yapmayı önerdi.

Daha sonra çift, ilişkilerini sürdürürken her fırsatta beraber çalışmaya devam ettiler. 2011 yılında Mark, eşi Priscilla ile dünyaevine girdi. Fakat düğün resmi fotoğrafını bile Facebook’ta paylaşmayı başaramayan bir teknoloji dehası olarak Zuckerberg, evliliği hakkında pek açılamadı. İş hayatının yoğunluğuna rağmen, çift, birbirlerine zaman ayırmaya ve ailelerine de önem vererek evlilik hayatlarını sürdürdü.

Çiftin Evlilik Hayatı

Mark Zuckerberg ile Priscilla Chan, 2012 yılında çift olarak evlenmiştir. Çiftin, kızları Max ve kızları August olmak üzere iki çocukları vardır. Evliliklerinin yanı sıra, Chan ve Zuckerberg, birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almışlardır. Chan ve Zuckerberg, Chan Zuckerberg Initiative adlı vakfı kurarak, eğitim ve sağlık gibi konularda yardımda bulunmaktadır. Ayrıca, 2015 yılında 99% adlı bir organizasyon kurarak, Facebook hisselerinin büyük bir kısmını hayır işlerine bağışlamışlardır. Bu çift, milyonlarca kişiye ilham veren bir ilişki yaşamaktadırlar.

Chan ve Zuckerberg’in Bağışları

Chan ve Zuckerberg, dünya genelinde insanlara yardım etmek için hayırseverlik faaliyetleri yürütmektedirler. Çift, eğitim ve sağlık alanlarında büyük bağışlar yapmaktadır. 2015 yılında, Chan Zuckerberg İnisiyatifi adı altında 3 milyar dolarlık bir fon kurdular. Bu fon, özellikle gençlere eğitim fırsatları sağlamak için kullanılmaktadır. Ayrıca Facebook’un satışından elde ettikleri bir miktar parayı da hayırseverlik faaliyetlerine harcadılar. Chan ve Zuckerberg, nörolojik hastalıkların tedavisi için de bağışlar yapmaktadır. Bu sayede, dünya genelindeki birçok insanın hayatı daha iyi bir hale getirilmiştir.

Chan’dan Zuckerberg’e Destek

Facebook’un Cambridge Analytica skandalı sırasında Mark Zuckerberg, Priscilla Chan’dan büyük destek aldı. Chan, eşinin yaşadığı stresi azaltmak ve ona moral vermek için onu desteklemekten vazgeçmedi.

Bu skandal sırasında Facebook’un itibarı büyük bir zarar gördü. Chan, eşine sosyal medyada yapılan yorumlardan ve medyada çıkan haberlerden korumak için büyük adımlar attı. Chan, Zuckerberg’in Facebook hesabından yaptığı bir açıklama için, “Gerçekten harikaydı. Gurur duyuyorum” şeklinde tweet attı.

Bunun yanı sıra Chan, Facebook skandalına ilişkin Zuckerberg’in Pentagon’a davet edilmesi gibi zor dönemlerde de ona verdiği desteği hiçbir zaman esirgemedi.

Özel Hayatları

Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, oldukça yoğun bir iş hayatına sahip olsalar da, özel hayatlarında da keyifli vakit geçirmeyi ihmal etmiyorlar. Çiftin, birbirlerine olan sadakatleri ve uyumu, herkes tarafından takdir ediliyor.

Priscilla Chan ve Mark Zuckerberg, birlikte çiftliklerinde zaman geçirmeyi seviyorlar. Birçok hayvan besleyen çift, hayvanlarla ilgilenmeyi ve doğayla iç içe olmayı seviyorlar. Ayrıca, şnorkelle yüzme, balık avlama ve tenis oynama gibi aktiviteleri de hobileri arasında bulunduruyorlar.

Aileleriyle ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek de çift için oldukça önemli. Özellikle Priscilla Chan, yakın arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi seviyor ve sık sık buluşuyor. Mark Zuckerberg ise ailesiyle vakit geçirmekten keyif alıyor ve zamanının büyük bir kısmını ailesiyle birlikte geçiriyor.

Priscilla Chan’ın Başarıları

Priscilla Chan, sadece Mark Zuckerberg’in eşi olarak değil, aynı zamanda görülmeye değer bir başarı hikayesiyle de tanınan bir isimdir. Priscilla Chan tıp fakültesi mezunu ve tıp alanındaki başarılarıyla da tanınır. Tıp fakültesinden sonra Priscilla Chan, California’da hizmet veren bir hasta klinikleri yöneticisi olarak çalıştı. Ayrıca, Chan Zuckerberg Initiative’ın kurulmasına öncülük eden isim de Priscilla Chan’dır. Hayatını, bilim, eğitim ve sağlık konularındaki sorunları çözmeye adayan Chan ayrıca bağışlar yaparak topluma hizmet vermeye devam ediyor.

Aynı zamanda Chan, hayırseverlik çalışmaları sayesinde Forbes’un en güçlü kadınları arasında da yerini aldı. Tüm dünyada, aşı, barındırma ve yaşam kalitesi gibi konularda oldukça saygın isimler arasında yer aldı. Chan ayrıca Zuckerberg ailesinin üyeleriyle birlikte, 100 milyon doların üzerinde bir bağışta bulunarak San Francisco genelindeki okulların yeniden inşa edilmesine katkıda bulundu. Öğrencilerin eğitimine katkıda bulunan Chan, başarının sadece bir finansal kazanım değil, zorlukların üstesinden gelmekle de ilgili olduğunu kanıtlıyor.

Hayırseverlik Faaliyetleri

Priscilla Chan hayırseverlik faaliyetleri ile bilinir ve kendi kurduğu Chan Zuckerberg Initiative aracılığıyla birçok alanda hayırseverlik çalışmaları yürütür.

Chan Zuckerberg Initiative, 2015 yılında kuruldu ve tıp, eğitim ve yenilikçi teknolojiler gibi alanlarda çalışmalar yürütmektedir. Initiative, 10 yıllık bir süre içinde 45 milyar dolarlık bütçe ayırmıştır.

Priscilla Chan ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocuklar için NBOA adlı bir okul açmıştır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullara bilgisayar ve yazılım gibi şeyler alınmasına yardım eder.

Hayırseverlik faaliyetleri dışında Chan, tıp alanında başarılı çalışmalar yürütmüş ve çeşitli hastanelerde pediatri uzmanı olarak görev yapmıştır. Chan yönetim kurulu üyeliği yaptığı The Primary School’un genel müdürüdür.

Tıp Alanındaki Başarıları

Priscilla Chan, tıp alanında da oldukça başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. Cambridge, Massachusetts’teki Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, çocuk hastalıkları ve pediatrik yataklı servislerinde staj yaptı. Bu süre zarfında, Salvador, Honduras’taki bir sağlık merkezinde staj yapmak için ek bir yıl kullandı. Ayrıca, halk sağlığı ve biyomedikal araştırmalar konusunda araştırmalarıyla tanınmaktadır.

Chan, eğitim konusunda da oldukça duyarlı. Eşi Mark Zuckerberg ile birlikte, teknolojiye en çok çalışma ekibi olan San Francisco Beyaz Sarayı olarak bilinen Summit Public Schools’un okul sistemine maddi destek sağladı. Eşiyle birlikte, genç yeteneklere maddi destekler sağlamak amacıyla The Primary School adlı bir kurum da kurdu.

Sonuç

Priscilla Chan, başarılı bir tıp doktoru, hayırsever, iş kadını ve Mark Zuckerberg’in eşi olarak, sanat, bilim ve teknolojinin büyük hayranıdır. Başarıları, Chan Zuckerberg Initiative aracılığıyla yaptığı cömert bağışlar ve destekleri sayesinde onu sadece bir iş kadını değil, aynı zamanda bir hayırsever olarak da öne çıkarmaktadır. Ayrıca, Mark Zuckerberg ile olan ilişkileri, evlilikleri, çocukları ve özel hayatları hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Priscilla Chan, hayatı boyunca öğrenmeye devam eden bir kişidir ve hem tıp hem de hayırseverlik alanında yarattığı farkındalıkla etkileyici bir örnek teşkil etmektedir.

Yorum yapın